• Plzeňská 1270/97, Praha 5
  • info@digitec.cz
  • HOTLINE 24/7 +420 724 102 416
Datum přidání:
7.2.2019
Autor:
Roman Červenka

Oracle Application Express (Oracle APEX)

je vývojový nástroj určený k vývoji webových aplikací. Je úzce integrován s databází Oracle a umožňuje rychle vytvořit bezpečnou a snadno rozšiřitelnou aplikaci a to pouze s využitím webového prohlížeče a určitou znalostí jazyka SQL, případně PL/SQL. Mezi největší přednosti APEXu patří právě jednoduchost a rychlost vývoje aplikací. Ty úplně nejjednodušší aplikace je dokonce možné vytvořit bez jakékoliv znalosti programování.

Jádro APEXu vlastně využívá PL/SQL Web Toolkit, který je součástí většiny databází Oracle, nebo tam může být doinstalován. Tento Web Toolkit obsahuje sadu procedur a funkcí usnadňující automatické generování HTML stránek přímo v databázi. Stránky tedy nejsou nikde staticky uloženy, ale každá stránka je vždy nejdříve vygenerována a pak odeslána do klientského webového prohlížeče.

Oracle APEX je nástroj, který k k těmto vlastnostem přidává možnost vytvářet šablony pro generované stránky a samozřejmě nástroje pro kompletní správu připojených uživatelských session, předávání hodnot mezi stránkami, ověřování přístupu, snadný návrh vizuální podoby stránky a rozmístění a chování ovládácách prvků. Výsledná stránka je potom čisté HTML + JavaScript.

Na různé dynamické operace bez načítání nové stránky lze pak použít AJAX. Tato technologie je schopná z načtené HTML stránky poslat jakýkoliv dotaz do databáze a na základě výsledku pomocí JavaScriptu dynamicky ovlivnit vlastnosti stránky nebo jejích prvků. Jinak poměrně složité používání AJAXu je v poslední verzi APEXu (5.1) výrazně zjednodušeno a dá se říci že pro většinu základních požadavků na chování aplikace není potřeba se zabývat znalostí AJAXu - vše je jednoduše a plně transparentně integrováno do APEXu jako dynamické akce.

Mezi další zajímavé možnosti těchto technologií patří možnost odesílání mailů, prezentace dat pomocí interaktivních grafů a generování PDF, DOC a XLS dokumentů. Posledně zmiňovaná možnost není ale ve své základní, bezplatné verzi standardně dobře a plně podporována a proto vyžaduje použítí dalších produktů mezi nimiž jsou i stejně kvalitní bezplatné nástroje.

APEX je tedy ideální nástroj na rychlý vývoj aplikací například pro firemní agendu nebo prostě na správu a prezentaci jakýchkoliv informací a dat. APEX je plně zdarma a lze ho nainstalovat do jakékoliv databáze Oracle 9i a vyšší.

Ve spojení s volně dostupnou databází Oracle XE potom tvoří bezplatnou platformu pro kompletní vývoj a provoz webových aplikací.

Bližší informace lze najít přímo na stránkách Oracle APEX

Kolik administrátorů je potřeba na správu deseti firemních databází? Dva, aby se mohli zastupovat. Na správu jedné databáze jsou potřeba také dva.

Překvapuje nás, kolik firem svěřuje své klíčové databáze lidem, kteří se na těch systémech správu databáze teprve učí.

Naši administrátoři spravovali již přes 1500 databází!

Databázový administrátor je zodpovědný za hodně oblastí. Většina firem ale nepotřebuje pokrýt všechny tyto oblasti a stejně musí platit DBA na full time.

Nevíte co se děje s vaší databázi? My Vám to zjistíme.

Nikdo si neumí plně představit jak cenná data má, dokud o ně nepřijde.